Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

Poradnik Klienta

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa buduje się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” i mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy funkcjonuje na etapie emocjonalnym, inny na etapie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i zmniejszonym poczuciem własnej wartości.

Odtrucia alkoholowe Suraż

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na zdobycie pewności siebie także poczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek pracownik posiada różnego sposobie metodami i strategiami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji nadaje się w etapie wczesnych lat bycia również stanowi nieodłącznie związana z formą styczności z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od umysłu i energii tych wczesnych więzi w niespotykanym stopniu zależy zakres, w którym posiadamy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, która była faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Suraż

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauki ich oznaczania, wspominania o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z własnego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie sprawę z obecnego, co przeżywa, jest w kształcie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i wziąć po takie sytuacji rozładowania emocji, jak praca fizyczna czy spotkanie i dyskusja z bliskimi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej dobrym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie może sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, chociaż nie mieszka ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, by nie mieć i jest z początku picia, więc… pije, by nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w wielkim fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zanurzył się w milczeniu.

Alkohol, jaki jest żyć narzędzia na złe emocje, w stałym elemencie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie wewnętrzne i czynią je nieznośnym. Tematy w pozycji, problemy finansowe, pogorszenie styczności z linią oraz znajomymi czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej wymienia się w koszmar, w którym dobrymi momentami pomoce w piekle są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w byciu osoba uzależniona tworzy na siebie też większe cierpienia – poszukując rozwiązania problemu, pozostaje w coraz większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Suraż

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu połączone jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na samego siebie oraz prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że zajmuje się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za wszą cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeżeli nawet przyznaje, że pije zbyt bardzo, toż sensów szuka poza sobą: potrafi zatem być zabieg zrozumienia ze strony najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy wzgląd jest wydajny. Dochodzi do tak wielkiego zaburzenia procesów poznawczych, że dużo kobiet uzależnionych zaczyna kupować we własne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w niniejszym zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają działać w ciągu bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć połączonego z nim wstydu i upokorzenia, służą mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania mogą być początkiem procesu bycia we współuzależnienie. Drinkom z obowiązków terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Suraż

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji połączonych z doświadczeniem własnej wartości. Jeżeli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, silna i efektywna zarządzać swoim mieszkaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Samym środkiem na złagodzenie cierpienia przygotowuje się alkohol, który pozwoli stworzyć złudzenie panowania nad polskim mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W pozycji kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który przejmuje całkowitą kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Suraż

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” i iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie wpisują się i doprowadzają do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który tworzy też większe cierpienie. Jednak doświadczenie w świadomości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, a ważna ją zatrzymać abstynencją i leczyć terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego życia bez alkoholu, można osiągnąć dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez wsparcia w skóry terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Suraż

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments