Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Poradnik Klienta

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze również jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim bardzo możesz przeczytać w obecnym materiale), a jeszcze o dużych, kontrolowanych zarówno przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco a drugich koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Zatem istnieli i permanentnie są najwięksi gracze na targu czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się spośród obecnego zbytu również ich Standard Oil, które stało rozdzielone na drobniejsze spółki, wśród jakich jest jeszcze Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (choć te trzy ostatnie światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (chociaż ich wzrost został zatrzymany z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w ostatnim czasie Azerbejdżan i wiele różnych. Istnienie tak wielkich graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą korzystać także inwestorzy indywidualni. Pewnie nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, gdyż nie maja do niej dostępu, jednak mogą zarabiać spekulując na tym sektora za pomocą różnego rodzaju instrumentów finansowych.

Właściwie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, tak jak choćby w wypadku złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest za dostępna w kontaktu do własnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej nosić. Ceny ropy naftowej w skrajnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę więcej dolara za litr paliwa. To świadczy, że w wypadku wzrostu cen paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszelki miany litr paliwa, czy w wypadku 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu również oferty kupna a sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak małych kwotach). To szkoli, że wkładanie w konkretną ropę naftową z tematu widzenia inwestora jednego jest złe, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, toż oraz właśnie inwestycja taka byłaby wyłącznie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy a przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z uwagą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i style ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to układ ze względu na ciężar. Odznacza się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową kwalifikuje się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o pojemności siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o pojemności siarki ponad pół procenta.

Ze względu na ilość parafiny przyznaje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na ilość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najtańsze na zbytach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana także jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i zawartości siarki na pokładzie 0,24% – jest zatem ropa znacznie wysokiej jakości, z której odnosi się największą suma benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych położonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, spieszących się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest zatem ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z serii średnią ważoną cen ropy wydawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Jednym spośród najprostszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich bardzo możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie dużą korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na zbyt ropy naftowej jest praktycznie nieograniczona płynność, ponieważ są one wymieniane na najznaczniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy skorzystać z dźwigni finansowej, co daje na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest okazja zarabiania wyłącznie na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją sytuację ze naturalnych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to jednakże będzie chcieć silniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Dobrych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna zawsze wziąć spośród obecnego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim otrzymamy wstęp do indywidualnego z najprawdziwszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można jeszcze wykorzystać kontrakty terminowe i drogi na czarne złoto. Nie jest zatem nowy instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Dobrych w Stolicy, nawet bardzo woleli je odnaleźć. Na szczęście giełda więc nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede całym nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można zyskać na drugich giełdach, również za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub ewentualnie w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby osiągnąć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych funkcjonujących na lokalnym rynku, ale można je kupić tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednak pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą opłatą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a poza przedstawiają one przed inwestorem o znacznie wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym sposobem inwestowania w ropę naftową są niezwykle publiczne i nigdy łatwe w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich bardzo możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których wartością istotną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Może jest zatem najlepsza, największa a zdobywa z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego podejścia są jeszcze bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W kontrakty CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto a chorować na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji praw są znacznie zróżnicowane, zaś w układzie spośród ostatnim przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest znakomitym sprzętem do czystej gier w małym czy średnim terminie, a z gwarancją nie do wieloletniego lokowania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy naturalne i coraz to czystsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (a jakiegokolwiek innego, co podgrzewa atmosferę a czym oddychamy w ogromniejszych miastach), a też postęp na targu samochodów elektrycznych również (w mojej opinii) łącząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż pany denerwowali się, że ropa się zrobi plus będzie fakt, a teraz ukazuje się, że ropa nic się nie kończy, jednak jej trwanie kiedy najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to niewątpliwie spekulacyjna przesada, to wprawdzie kierunek ruchu jest porównywalny spośród ostatnim, co liczy ten sektor prawdopodobnie również w obecnym półwieczu. Bolesny koniec.

To skutek niniejszego artykułu, a dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny to najmocniejszy sposób, aby przetestować zdobytą umiejętność w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments